logo

PARSOOA

logo

PARSOOA

مقایسه پروژکتورSMDبا COBوLED

پروژکتورهای COB و SMD هردو از دسته پروژکتورهای ال ای دی محسوب می‌شوند. در واقع تفاوت اصلی این دو پروژکتور در نوع چیپ به کار رفته در چراغ به عنوان منبع اصلی روشنایی است. به صورت کلی پروژکتور SMD نسبت به پروژکتور COB فرایند ساخت قدیمی‌تری دارد. پروژکتور SMD معمولا از نوع COB ارزان‌تر است و کیفیت نوری و وضوح رنگ کمتری دارد. اما باید توجه داشت که این پروژکتور ال ای دی مزیت‌های فراوانی نیز دارد. از جمله اینکه نور آن پخش‌تر از پروژکتور COB است.

 

 

کاربردهای پروژکتور COB و پروژکتور SMD چیست؟

به دلیل اینکه نور پروژکتور SMD پخش‌تر است، از این پروژکتور بیشتر برای روشنایی فضاهایی استفاده می‌شود که در آن‌ها اولویت، حفظ سطح روشنایی فضا با صرف هزینه کمتر است. به عنوان مثال در محوطه‌هایی که از پروژکتور ال ای دی برای روشنایی و حفظ امنیت استفاده می‌شود و یا انبارهای مختلف، این نوع پروژکتور ال ای دی بسیار پرکاربرد است.

از سویی دیگر پروژکتور COB معمولا در فضاهایی استفاده می‌شود که علاوه بر تامین نور کافی فضا، کیفیت این نور نیز اهمیت زیادی دارد و یا نیاز به نورپردازی فضا به صورت تخصصی است. همانطور که ذکر شد، نور پروژکتور COB متمرکزتر و با کیفیت بیشتری می‌تابد. از این رو در روشنایی وروردی فروشگاه‌ها و ساختمان‌ها، نورپردازی سالن‌های ورزشی، روف گاردن و از این دست فضاها که نیاز به حفظ زیبایی نماست، از این پروژکتور ال ای دی استفاده می‌شود.

 

مقایسه شکل ظاهری پروژکتور SMD و COB

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که در میان انواع پروژکتور اس ام دی و سی او بی و ال ای دی دیده می‌شود؛ شکل ظاهری آن‌ها است. به صورت کلی پروژکتور ال ای دی به دلیل اینکه ساختار قدیمی‌تری دارد، دارای ابعاد بزرگ‌تری است و جای بیشتری را اشغال می‌کند. به علاوه بدنه آن هم به گونه‌ای طراحی شده که تا حدی می‌توان از بیرون، مدار داخلی را مشاهده کرد.

.